ZAKŁADANIE I REJESTRACJA SPÓŁEK LEGNICA. Pomagamy zakładać i rejestrować spółki osobowe i kapitałowe w Legnicy oraz świadczymy kompleksowe usługi związane z przekształcaniem, likwidacją, fuzjami, przejęciami oraz ładem korporacyjnym.
Nasza Kancelaria specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przedsiębiorstw, uwzględniającej wybór optymalnej formy prawnej działalności oraz optymalizację kosztów, w tym składek na ubezpieczenie społeczne, a także planowanie podatkowe. Rejestracja spółki jest często pierwszym i niezbędnym krokiem do rozpoczęcia działalności. Z niniejszego artykułu dowiecie się Państwo, jakie są zalety prowadzenia działalności w danej formie prawnej i jakie korzyści wiążą się z założeniem spółki handlowej.
Spis treści:
- Zakładanie spółek a rejestracja innych podmiotów
- Liczba założonych spółek – stan na 2020 r.
- Zarejestrowane spółki handlowe
- Zakładanie spółek osobowych Legnica
- Zakładanie spółek kapitałowych Legnica
- Zakładanie spółki jawnej Legnica
- Zakładanie spółki partnerskiej Legnica
- Zakładanie spółki komandytowej Legnica
- Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej Legnica
- Zakładanie spółki akcyjnej spółki komandytowej Legnica
- Zakładanie spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
- Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
- Zakładanie spółki akcyjnej spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
- Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Legnica
- Zakładanie spółki akcyjnej Legnica
- Zakładanie prostej spółki akcyjnej Legnica
- Przygotowanie projektu umowy spółki oraz pozostałej dokumentacji
- Koszt założenia spółki Legnica
- Oferta naszej Kancelarii
Zakładanie spółek a rejestracja innych podmiotów
Spółki handlowe, uregulowane w Ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 Nr 94 poz. 1037) nie należą oczywiście do jedynych podmiotów gospodarki narodowej obecnych na polskim rynku. Główny Urząd Statystyczny w swoim opracowaniu pt. Zmiany strukturalne grup podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON, 2020 r. wyszczególnił następujące podmioty:
Niektóre spośród wyżej wymienionych mogą być zakładane przez prywatne osoby fizyczne, prawo do rejestracji innych zostało natomiast zarezerwowane wyłącznie dla Skarbu Państwa.
Liczba założonych spółek – stan na 2020 r.
Kodeks spółek handlowych wyróżnia obecnie sześć spółek handlowych, z czego cztery należą do spółek osobowych, zaś dwie do spółek kapitałowych. Niezmiennie, najbardziej popularną spółką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która znakomicie nadaje się do prowadzenia zarówno małego biznesu jak i dużej działalności. Dzięki obniżeniu minimalnego kapitału zakładowego z 50.000 do 5.000 zł, spółka ta jest szerzej dostępna większemu gronu zainteresowanych.
Spółki kapitałowe cieszą się zatem o wiele większą popularnością, jeśli chodzi o preferowaną formę prawną, i, oceniając całokształt uregulowań prawnych dotyczących spółek handlowych, nie jest to sytuacja zaskakująca.
Zarejestrowane spółki handlowe
Na koniec 2020 r. w rejestrze REGON wpisanych było:
- 552,1 tys. spółek handlowych (wzrost o 6,0% w porównaniu z 2019 r.) w tym:
- jawnych – 35,0 tys. (spadek o 0,6%),
- partnerskich – 2,5 tys. (wzrost o 2,2%),
- komandytowych – 43,7 tys. (wzrost o 7,8%),
- komandytowo akcyjnych – 3,5 tys. (spadek o 6,8%),
- spółek z o.o. – 457,6 tys. (wzrost o 6,6%),
- akcyjnych – 9,9 tys. (spadek o 1,4%),
- 291,9 tys. spółek cywilnych (wzrost o 0,3%).
Należy przy tym pamiętać, iż spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, a raczej umową zawieraną przez osoby fizyczne i spółki kapitałowe, mającą na celu dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony.
Zakładanie spółek osobowych Legnica
Spółki osobowe to jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Posiadają one co do zasady zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową oraz zdolność procesową. W każdej spółce osobowej co najmniej jeden wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Spółka jawna i partnerska, różnią się znacznie od spółek komandytowej i komandytowo-akcyjnej, pomimo przynależności do tej samej kategorii, bowiem dwie pierwsze mogą zawrzeć umowę spółki w zwykłej formie pisemnej, są transparentne podatkowo (chyba że zaistnieją przesłanki szczególne) oraz nie muszą prowadzić ksiąg handlowych.
Zakładanie spółek kapitałowych Legnica
Spółki kapitałowe są osobami prawnymi. Posiadają one, poza zdolnością do czynności prawnych, sądową i procesową, także osobowość prawną. Prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej pozwala na skuteczne oddzielenie majątku prywatnego oraz jego zabezpieczenie w przypadku niepowodzenia. Łatwiejsze jest pozyskiwanie kapitału, nowych udziałowców, dywersyfikacja ryzyka, dziedziczenie, wprowadzenie do przedsięwzięcia kolejnych managerów oraz optymalizacja podatkowa. Z uwagi na większy stopień skomplikowania, warto wesprzeć się pomocą doświadczonego radcy prawnego.
Zakładanie spółki jawnej Legnica
Spółka jawna jest najprostszą formą prawną prowadzenia działalności na gruncie Kodeksu spółek handlowych. Jej założenie, czy też rejestracja jest nieskomplikowana, spółka co do zasady nie musi prowadzić ksiąg handlowych i nie jest płatnikiem CIT. Do poważnych wad tej formy prawnej należy niewątpliwie odpowiedzialność za zobowiązania spółki wszystkich wspólników oraz obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym bez prawa do skorzystania z tzw. małego ZUSu.
Zakładanie spółki partnerskiej Legnica
Spółka partnerska, jako jedyna, może być założona jedynie przez osoby fizyczne i tylko w celu wykonywania wolnego zawodu. Jako jedyna spółka osobowa, może mieć zarząd, który pełni funkcje analogiczne jak w spółce kapitałowej. W spółce partnerskiej można wykonywać zawód adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego. Dzieli ona zarówno zalety jak i wady spółki jawnej.
Zakładanie spółki komandytowej Legnica
Spółka komandytowa należy do bardziej skomplikowanych form prawnych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce tej wyróżnia się dwa rodzaje wspólników:
- komplementariuszy, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, mając także prawo (co do zasady) do jej reprezentowania i prowadzenia spraw spółki oraz
- komandytariuszy, których głównym zadaniem jest wniesienie do spółki kapitału. Komandytariusze, co do zasady, nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Spółka komandytowa utraciła przymiot transparentności podatkowej i od 1 stycznia 2021 r. stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, pomimo, iż nie jest osobą prawną.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej Legnica
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka konstrukcja pozwala jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko managera zarządzającego spółką oraz zabezpieczyć majątek prywatny osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej to w istocie założenie dwóch różnych spółek i zawarcie pomiędzy nimi umowy, celem wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Do wad należy zaliczyć podwójny koszt związany z obsługą prawno-podatkowo-księgową.
Zakładanie spółki akcyjnej spółki komandytowej Legnica
Spółka akcyjna spółka komandytowa to spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka akcyjna. Taka konstrukcja pozwala jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko managera zarządzającego spółką oraz zabezpieczyć majątek prywatny osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Spółka akcyjna występująca w charakterze komplementariusza ma tą przewagę nad spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, iż za prywatne zobowiązania spółki akcyjnej (tj. inne niż podatkowo-składkowe) nie odpowiada zarząd. Założenie spółki akcyjnej spółki komandytowej to w istocie założenie dwóch różnych spółek i zawarcie pomiędzy nimi umowy, celem wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Do wad należy zaliczyć podwójny koszt związany z obsługą prawno-podatkowo-księgową.
Zakładanie spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
Wbrew nazwie spółki, nie występują w niej komandytariusze, natomiast obecność akcjonariuszy wyraźnie podkreśla jej kapitałowy charakter, choć formalnie jest to spółka osobowa. Wyróżnić możemy dwa rodzaje wspólników:
- komplementariuszy, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, mając także prawo (co do zasady) do jej reprezentowania i prowadzenia spraw spółki oraz
- akcjonariuszy, których głównym zadaniem jest wniesienie do spółki kapitału. Akcjonariusze, co do zasady, nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Spółka komandytowo-akcyjna utraciła przymiot transparentności podatkowej z dniem 1 stycznia 2013 r. i od tej chwili stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, pomimo, iż nie jest osobą prawną.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
Zasada funkcjonowania tychże spółek jest niemal identyczna jak przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej. Konstrukcja ta pozwala ograniczyć ryzyko managera zarządzającego spółką oraz zabezpieczyć majątek prywatny osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Z uwagi na opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych, spółka komandytowo-akcyjna może aktualnie wydawać się rozwiązaniem lepszym, w szczególności biorąc pod uwagę korzyści składkowe oraz zbywalność akcji.
Zakładanie spółki akcyjnej spółki komandytowo-akcyjnej Legnica
Zasada funkcjonowania tychże spółek jest niemal identyczna jak przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowo-akcyjnej, z tą jednak różnicą, iż spółka akcyjna występująca w charakterze komplementariusza ma przewagę nad spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ za prywatne zobowiązania spółki akcyjnej (tj. inne niż podatkowo-składkowe) nie odpowiada zarząd.
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Legnica
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą, nie licząc pozarolniczej działalności gospodarczej, formą prowadzenia biznesu. Niski kapitał zakładowy, brak konieczności podejmowania uchwał w formie notarialnej oraz możliwość zawarcia umowy spółki w formie elektronicznej to zdecydowanie istotne zalety tejże formy organizacyjno-prawnej. Dodać do tego należy możliwość zwolnienia ze składek ZUS oraz korzystne opodatkowanie stawką 9% podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka ta zapewnia ponadto większe bezpieczeństwo majątku prywatnego, w porównaniu do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej – jest to zdecydowanie opcja warta rozważenia.
Zakładanie spółki akcyjnej Legnica
Spółka akcyjna jest najbardziej zaawansowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 100.000 zł, umowa spółki oraz kolejne oświadczenia muszą zostać złożone w formie aktu notarialnego, nad działaniem spółki czuwa natomiast w każdym przypadku rada nadzorcza. Wraz z pojawieniem się obligatoryjnych rejestrów akcjonariuszy, na znaczeniu straciły akcje na okaziciela, które nie zapewniają już anonimowości. Spółka akcyjna doskonale nadaje się do prowadzenia średnich i dużych działalności – w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd nie ryzykuje własnym majątkiem za niespłacone prywatne długi spółki.
Zakładanie prostej spółki akcyjnej Legnica
Prosta spółka akcyjna to propozycja polskiego ustawodawcy dla przedsiębiorców posiadających know-how oraz nastawionych na pozyskanie inwestorów z kapitałem. Ma ona charakteryzować się symbolicznym kapitałem zakładowym oraz dużym stopniem odformalizowania, a jednocześnie mieć potencjał i możliwości rozwojowe, dzięki odpowiednim regulacjom prawnym. Prosta spółka akcyjna będzie spółką kapitałową i będzie posiadać osobowość prawną. Przepisy dopuszczają wniesienie przez akcjonariusza wkładu w postaci świadczenia pracy lub usług na rzecz spółki. Ma być ona dostępna od 1 lipca 2021 r.
Przygotowanie projektu umowy spółki oraz pozostałej dokumentacji
Nasza kancelaria doradza Państwu w zakresie wyboru optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej, która uwzględnia planowanie podatkowo-składkowe. Dostosowujemy treści umów spółek do potrzeb i wymagań Wspólników z uwzględnieniem panujących pomiędzy nimi relacji biznesowych. Przygotowujemy wszelką konieczną dokumentację do założenia spółki i zgłoszenia jej w rejestrze. Kancelaria przygotowuje komplet dokumentów, natomiast Wspólnicy muszą jedynie udzielić koniecznych informacji (dane osobowe etc.).
Koszt założenia spółki Legnica
Zapraszamy do kontaktu i przedstawienia okoliczności sprawy, celem przygotowania dla Państwa oferty wraz z wyceną. Wysłanie zapytania nie jest równoznaczne z zawarciem umowy lub zleceniem wykonania usługi.
Oferta naszej Kancelarii
Skorzystanie z formularza znajdującego się w zakładce Kontakt umożliwi uzyskanie informacji o kosztach pomocy prawnej Kancelarii w powyżej opisanym zakresie.
Zakładanie spółek Legnica – skorzystaj z naszej pomocy
Naszym Klientom oferujemy korzystne rozwiązania umożliwiające bezpieczne prowadzenie działalności oraz legalną i bezpieczną optymalizację podatkowo – składkową.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Nawet jeśli początkowo nie posiadamy partnera biznesowego, z którym można by rozpocząć współpracę, założenie odpowiedniej spółki umożliwia oszczędności podatkowo – składkowe oraz zwiększa bezpieczeństwo majątku prywatnego. Co więcej, utworzona zostaje struktura ułatwiająca rozwój i pozyskanie kapitału.
Udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie będzie możliwe po konsultacji indywidualnej oraz przedstawieniu stanu faktycznego. Co do zasady, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest korzystna dla małego biznesu, natomiast spółka akcyjna dla średniego i dużego.
Tak, przygotujemy umowę spółki, zgłosimy podmiot w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz pomożemy załatwić dalsze formalności.
Proces różni się w zależności od konkretnej spółki oraz obłożenia danego Sądu Rejestrowego jednakże nie powinien trwać dłużej niż jeden-dwa miesiące.
Dokładnych informacji o koszcie usługi udzielamy w korespondencji prywatnej i podczas rozmowy telefonicznej.