1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
previous arrow
next arrow

DELEGOWANIE WROCŁAW. Pomagamy optymalizować należności związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenie społeczne osób delegowanych do pracy za granicę. Występujemy do ZUS o wydanie druków A1, sporządzamy niezbędną dokumentację oraz reprezentujemy naszych klientów w sporach z organami.

Wspólny rynek Unii Europejskiej znacznie ułatwia nawiązywanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami z państw członkowskich. Rodzime firmy z sukcesem konkurują z przedsiębiorstwami z Niemiec, Francji czy Włoch, dzięki wiedzy, doświadczeniu i wykwalifikowanemu personelowi. Wykonywanie zleceń za granicą rodzi jednakże niebezpieczeństwo kontroli tamtejszych organów. Warto zawczasu zadbać o niezbędną dokumentację, potwierdzającą legalność pracy zatrudnionego personelu, jego podleganie ubezpieczeniu społecznemu oraz właściwemu prawodawstwu. Delegowanie Wrocław.

Spis treści:

  1. Druki A1
  2. Kraje delegowania
  3. Podróż służbowa
  4. Diety
  5. Nocleg i inne świadczenia
  6. Delegowanie oddelegowanie
  7. Podstawa wymiaru składek
  8. Możliwości optymalizacji
  9. Oferta naszej Kancelarii

Druki A1

Druk A1 jest dokumentem potwierdzającym podleganie przez zatrudnionych ubezpieczeniom społecznym jednego Państwa, pomimo wykonywania pracy na terenie innego Państwa Członkowskiego. Kwestie te poruszają Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeśli powstaje konieczność wykonania usługi za granicą, należy pozyskać dla całego zaangażowanego w takie przedsięwzięcie zespołu, zaświadczenia A1. Pozyskanie kontraktu u zagranicznego kontrahenta jest wciąż opłacalne w wielu branżach, nie dziwi zatem fakt, iż rokrocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje setki tysięcy zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniom w Rzeczypospolitej Polskiej.

Kraje delegowania

Niezmiennie, największym zainteresowaniem od lat cieszą się Niemcy, nie tylko z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo, ale także bardzo konkurencyjne wynagrodzenie oraz warunki socjalne. Poza tym krajem, warto także zwrócić uwagę na Francję, Belgię i Holandię, do których łącznie kieruje się ponad 25% całego personelu:

Podróż służbowa

Zgodnie z art. 77 ze znaczkiem 5 §1 Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dopuszcza się wysłanie w podróż służbową także zleceniobiorców, a nawet członków zarządu spółek kapitałowych, pełniących swe funkcje tylko na podstawie aktu powołania. Także osoby samozatrudnione mogą udać się w podróż służbową. Podobnie jak przy delegowaniu, należy zadbać o odpowiednie udokumentowanie podróży służbowej, jednakże nie trzeba występować do żadnych organów o wydanie zaświadczeń. Zaleca się, aby raczej występować o druk A1, przy zagranicznych podróżach służbowych.

Diety

§2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej stanowi, iż z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują m.in. diety. Ich wysokość zawiera załącznik do tego rozporządzenia. Wynika z niego, iż kwota dobowej diety przysługującej pracownikowi lub zleceniobiorcy będących w podróży służbowej przykładowo w Niemczech wynosi 49 Euro, dla Francji jest to 50 Euro, dla Belgii 48 Euro, zaś dla Holandii 50 Euro.

Nocleg i inne świadczenia

Poza dietami pracownicy lub zleceniobiorcy mają prawo do zwrotu kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Za nocleg podczas podróży zagranicznej przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, należy się ryczałt w wysokości 25% limitu. Limit na nocleg przysługujący pracownikowi lub zleceniobiorcy będącemu w podróży służbowej przykładowo w Niemczech wynosi 150 Euro, dla Francji jest to 180 Euro, dla Belgii 160 Euro, zaś dla Holandii 130 Euro.

Delegowanie oddelegowanie

Delegowanie to konstrukcja prawna umożliwiająca wysłanie pracownika lub zleceniobiorcy za granicę, celem świadczenia przez niego pracy lub wykonywania zlecenia. Została ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa unijnego, dzięki czemu jest spójna i harmonijna na poziomie wspólnotowym. Przymiotów tych nie posiada niestety instytucja podróży służbowej, w ogóle nieznana części systemów prawnych innych krajów Unii Europejskiej. Dyrektywę 96/71/WE Paramentu Europejskiego i Rady dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług stosuje się do przedsiębiorstw prowadzących działalność w Państwie Członkowskim, które w ramach świadczenia usług poza jego granicami delegują pracowników na terytorium innego Państwa Członkowskiego. Potwierdzeniem stosunku oddelegowania jest druk A1. Delegowanie Wrocław.

Podstawa wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek przy oddelegowaniu stanowi, co do zasady, kwota przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W 2022 r. jest to 5.922 zł brutto. W sytuacji gdy oddelegowany otrzymuje niższe wynagrodzenie, podstawa wymiaru składek zostanie obniżona do tejże kwoty, zaś gdy przyznane wynagrodzenie jest wyższe, można skorzystać z ulgi określonej w przepisach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Możliwości optymalizacji

Oddelegowanie umożliwia korzystne rozliczanie współpracujących osób fizycznych na gruncie ubezpieczeń społecznych oraz podatku dochodowego, przy zastosowaniu legalnych i dopuszczalnych rozwiązań. Kancelaria Prawna Omega Lex pomaga przedsiębiorcom delegującym osoby fizyczne za granicę w optymalnym rozliczaniu należności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem wszelkich przysługujących ulg, dopuszczających obniżenie tychże danin.

Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług

Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdy dzień roboczy w godzinach od 8:00 do 18:00. Celem umówienia wizyty, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Serdecznie zachęcamy do kontaktu:

Nr telefonu: 889 698 011

Adres e-mail: omegalex@omegalex.eu

    Delegowanie Wrocław

    Kancelaria pomaga przedsiębiorcom delegującym osoby fizyczne za granicę w optymalnym rozliczaniu należności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem wszelkich przysługujących ulg, dopuszczających obniżenie tychże danin.

    Delegowanie Opole

    Kancelaria pomaga przedsiębiorcom delegującym osoby fizyczne za granicę w optymalnym rozliczaniu należności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem wszelkich przysługujących ulg, dopuszczających obniżenie tychże danin.

    Delegowanie Legnica

    Kancelaria pomaga przedsiębiorcom delegującym osoby fizyczne za granicę w optymalnym rozliczaniu należności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem wszelkich przysługujących ulg, dopuszczających obniżenie tychże danin.

    Delegowanie Brzeg

    Kancelaria pomaga przedsiębiorcom delegującym osoby fizyczne za granicę w optymalnym rozliczaniu należności względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem wszelkich przysługujących ulg, dopuszczających obniżenie tychże danin.